O pasiece

„Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem.” - Hipokrates

Hipokrates położył fundamenty pod współczesną medycynę. Wierzył on, że ludzkie ciało posiada wrodzoną zdolność samoleczenia i mimo, że od tamtych czasów medycyna zrobiła milowy krok, stwierdzenie to jest ponadczasowe i wciąż aktualne. Wiem o tym najlepiej, ponieważ sam jestem lekarzem specjalistą z ponad 20 letnim stażem. Dbam o ludzkie zdrowie i życie, a w wolnych chwilach oddaję się pasji jaką jest pszczelarstwo. Już ponad dwie dekady trwa moja fascynacja pszczelarstwem, mimo że w naszej rodzinie nie mamy wielopokoleniowej tradycji – ot mieszczuchy, które przeprowadziły się na prowincję aby żyć bliżej natury.

Z miłości do pszczół

Zaczęło się od pierwszego starego ula, który znalazłem w polu po sąsiedzku. Stał zniszczony i zgarbiony pod próchniejącym drzewem śliwy, z daszkiem ale bez nóg. Ten widok tak mnie poruszył, że zapragnąłem go wyremontować i przywrócić dawny blask. Po paru dniach był już gotowy do zasiedlenia przez pszczelą rodzinę, którą dostałem od sąsiadów pszczelarzy. Wnikliwa lektura, zakup niezbędnych akcesoriów, sukcesywne powiększanie pasieki... I oto dziś, po 20 latach, z pasji, formy spędzania wolnego czasu i ekologicznego myślenia o środowisku powstało gospodarstwo, którego produktami prosto z natury pragnę się z Państwem podzielić! A wszystko to z miłości do natury, pszczół i chęci dbania o zdrowie, które przyświeca mi na co dzień - także w pracy zawodowej.

Naszym pszczołom dajemy tylko to co najlepsze

Nasza pasieka jest wędrowna, tak aby w pełni czerpać to co z natury najlepsze. Mieszkamy w okolicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej i w promieniu 50 km mamy zasiewy rzepaku, gryki, facelii błękitnej. Naturalnie rośnie tu również nawłoć złocista, chabry i mniszek lekarski, a teren obfituje w takie drzewa liściaste jak lipy, akacje i klony. W okresie kwitnienia tych roślin, wywozimy nasze pszczoły na obszary obfitujące w ekologiczną roślinność – z dala od spalin i oprysków. Dbamy o bezpieczeństwo naszych pszczół, dlatego współpracujemy z rolnikami posiadającymi status gospodarstw ekologicznych.

Wynajem uli z pszczołami miodnymi

Ciekawą ofertą naszej pasieki jest wynajem uli z pszczołami miodnymi do zapylania upraw sadowniczych. Musimy mieć bowiem świadomość, że korzyści z pylenia drzew owocowych znacznie przewyższają korzyści ze sprzedaży miodu. Właściwie zapylone kwiaty drzew i krzewów owocowych to lepsza jakość owoców, wyższe zbiory, a zatem ich wyższe zarobki sadowników.

Sadowniku! Aby mieć pewność, że Twoje rośliny zawiążą dużo dorodnych owoców, już wiosną zadbaj o wynajem pszczelej rodziny, która zapyli Twoje rośliny!